Meble tapicerowane - jak je wyczyścić?

person Opublikowany przez: AREX MEBLE list w: Porady dnia: comment komentarzy: 0 favorite odwiedzin: 374
Meble tapicerowane - jak je wyczyścić?

Jeśli zdecydowałeś się na zakup mebli tapicerowanych, powinieneś pomyśleć o ich odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki temu zachowasz ich świeży wygląd na długie lata. Tapicerka wygląda pięknie jak jest nowa, ale z biegiem czasu coraz bardziej się brudzi. Można jednak cieszyć się estetycznymi meblami, jeśli będzie się regularnie czyścić tapicerkę i na bieżąco usuwać pojawiające się plamy. Dobór preparatów, jak i metod czyszczenia powinien być uzależniony od rodzaju pokryć tapicerskich - na co zatem jest warto zwrócić uwagę?

Typy pokryć tapicerskich – jak je czyścić?

Częstym problemem posiadaczy mebli tapicerowanych jest to, że wybrane przez nich np. kanapy tapicerowane są bardzo podatne na plamy, które, gdy już się pojawią, wyglądają nieestetycznie i odbierają cały urok mebla. Natomiast, jeśli Twoja tapicerka wykonana jest ze skóry, to należy zachować ostrożność w przypadku stosowania domowych sposobów usuwających plamy. Czym wyczyścić meble tapicerowane? Wśród dostępnych sposobów najczęściej wymieniana jest soda oczyszczona, która ma szerokie zastosowanie. Soda pomoże pozbyć się kurzu i zabrudzeń z powierzchni tapicerki. To jednak nie jedyne jej możliwości. Pomoże także pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Można wykorzystać ją nie tylko w formie proszku, ale też wykonać z niej roztwór wodny czy pastę. Wystarczy posypać sodą tapicerkę i zostawić ją na niej przez kilka godzin, a wyciągnie zabrudzenia z tkaniny. Najlepiej jest skropić sodę jeszcze wodą i pozostawić do wyschnięcia, po czym usunąć wraz z zanieczyszczeniami przy pomocy odkurzacza. Jednak w przypadku skóry kategorycznie należy unikać mydła sodowego i potasowego, ze względu na ich silny odczyn zasadowy. Trzeba również uważać na preparaty zawierające rozpuszczalniki, benzynę i wybielacze. Jak postąpić w sytuacji, gdy pobrudzimy tapicerkę mebli atramentem czy inną trudną do usunięcia substancją? Czym czyścić meble tapicerowane? Można użyć pasty do zębów i wody kolońskiej. Jeśli zaś tapicerka wykonana jest z włókien syntetycznych, to w pozbyciu się plam pomoże zimna woda wymieszana z amoniakiem. Wypróbować można też piankę do golenia i ocet. Zanim jednak przystąpimy do działania, należy sprawdzić, czy owe środki nie zniszczą tapicerki.

Pierwszym krokiem powinno być wykonanie testu na jakiejś niewidocznej jej części. Jeżeli Wasze meble zostały pokryte tkaniną bawełnianą, powinniście ją najpierw dokładnie odkurzyć, a następnie nałożyć piankę lub proszek przeznaczony do czyszczenia bawełnianych tapicerek. Wykonujemy tę czynność do czasu, aż materiał przestanie się brudzić. Starajmy się również nie dopuścić do zamoczenia wypełnienia pod tkaniną. Pokrycia z aksamitu, weluru czy sztruksu powinniśmy czyścić zgodnie z kierunkiem włosia. Do zmywania może posłużyć roztwór 1 litra zimnej wody i 2 łyżek amoniaku. Płyn wcieramy delikatnie w tkaninę i pozostawiamy na około godzinę, potem szczoteczką wyczesujemy materiał. Posklejane włókna suszymy za pomocą niezbyt gorącego powietrza, np. z suszarki do włosów. Można użyć także gotowych środków specjalnie przygotowanych do takich pokryć.

Szczególnego podejścia wymagają meble pokryte skórą, zarówno naturalną, jak i sztuczną. Najpierw trzeba powierzchnię mebli oczyścić z nagromadzonych zatłuszczeń, ale środkami bardzo delikatnymi, unikając mydła. Można do tego celu użyć roztworu letniej wody z płynem do mycia naczyń albo specjalnego preparatu do mycia skór sztucznych lub naturalnych. Skórę pocieramy okrężnymi ruchami szmatką nasączoną odpowiednim środkiem, wycieramy ręcznikiem lub innym miękkim materiałem.

Jak czyścić meble tapicerowane - etapy czyszczenia tapicerki

Jak czyścić meble tapicerowane? Meble pokryte tapicerką najlepiej czyścić partiami. Zaczynamy od siedziska, potem oczyszczamy poręcze, dół mebla i na koniec jego tył. Na tapicerkę nanosimy niewielką ilość preparatów, tak żeby powierzchnia pokrycia nie była mokra, a jedynie zwilżona. Wcieramy środek czyszczący do czasu wytworzenia się piany czy osadu, który następnie usuwamy wraz z nagromadzonym brudem. Wniknięcie wody do wnętrz pokryć mebli grozi odbarwieniem, pogorszeniem struktury, a nawet pojawieniem się pleśni.

Zanim zastosujemy nowy środek do czyszczenia tapicerki, warto wypróbować jego działanie na mało widocznym fragmencie pokrycia. Nie powinniśmy stosować środków zbyt mocnych, powodujących powstawanie odbarwień, cieni czy zacieków. Unikaj zatem odplamiaczy, rozpuszczalników czy wybielaczy, które mogą nieodwracalnie zniszczyć pokrycie tapicerskie.

Najwięcej problemów przysparzają zwykle pokrycia w jasnych odcieniach, o jednolitym wzorze i kolorze. Na nich wszelkie zabrudzenia i plamy stają się od razu szczególnie widoczne. Do tego typu powierzchni tapicerowanych powinniśmy mieć zawsze pod ręką wypróbowany środek zmywający. Innym wyjściem jest zapobiegawcze okrywanie tapicerki wybranym typem powłoki ochronnej.

Najtrudniej pozbyć się z tapicerki trudnych plam. Do różnego rodzaju plam stosujemy inną skuteczną metodę. Plamy na tapicerce z czerwonego wina, atramentu lub kawy możemy usunąć za pomocą łagodnego roztworu kwasku cytrynowego, te po długopisie usuniesz za pomocą gliceryny. Plamy powstałe po żywności najlepiej usuwać natychmiast za pomocą szmatki nasączonej roztworem delikatnego środka piorącego.

Po oczyszczeniu tapicerki warto zastosować środki utrwalające dobry wygląd i czystość mebla. Możesz również zastosować środki zapobiegawcze jak pokrowce albo też estetyczne i dopasowane stylistycznie ozdobne warstwy, zabezpieczające trudne do czyszczenia powierzchnie mebli.

Komentarze

Brak komentarzy w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Stwórz konto

Masz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło